Instruktor jógy - co čekat, když se jím chci stát

09.12.2019

Když nám lidé volají s tím, že se chtějí stát instruktory jógy, padají často následující věty: 

  • "Cvičím už hrozně dlouho a ráda bych dál učila, protože MNĚ JÓGA HODNĚ POMOHLA."
  • "JÁ doma NEMÁM ČAS cvičit, tak jsem si říkala, že spojím příjemné s užitečným a budu cvičit rovnou u nás na Orlovně pro maminky.
  • "Hledám kurz, kde mě NAUČÍ VŠECHNO."
  • "Já do toho HLAVNĚ NECHCI DÁT MOC PENĚZ, všimla jsem si, že máte slevu."
  • "Kolik těch víkendů tam musím být? MŮŽU CHYBĚT?"

A na nás pak je zvolit taktiku. Buď obchodníka, který vás uchlácholí a řekne, že jóga je opravdu skvělá a pomůže všem, že vás naučíme všechno, že bychom vám dali klidně ještě nějakou tu slevičku, když vás to nadchne. A samozřejmě nemusíte skoro chodit. 

Jenže to nejde. Být instruktorem jógy, to může dnes kdekdo. Ale my chceme, abyste byli dobří. Výborní. Jedineční. 

Prostě abyste se nemuseli stydět za sebe. Ani za nás. 

Takže co obnáší, být instruktorem jógy?

  • Posunout svoje vnímání toho, co je dobré pro mě, hodně bokem. Osobní prožitek je velmi důležitý a pokud vám jóga nebo cokoliv jiného pomohlo, je to výborný začátek. Ale nemělo by to tady končit. Každý váš klient bude jiný a je velmi pravděpodobné, že vám nebudou moc podobní. Budou potřebovat velmi specifické přístupy. Je potřeba myslet na ně. A zapomenout během lekce na sebe, což je možná to nejtěžší. 
  • Na každou lekci, kterou vedete si vyhradit stejný čas na vlastní praxi a přípravu. Není možné, abyste si při lekci "zacvičili". Musíte myslet na své klienty, kontrolovat je, pomáhat jim v nápravě, navádět je a myslet na ně a často i za ně. Na jednu novou a hodně vytuněnou lekci tak strávíte i trojnásobek času v přípravě. Nemáte-li čas na vlastní cvičení, nemáte čas vést lekce. Bohužel.
  • Strašně rádi bychom nabídli všechno. Ale všechno bohužel neumíme. Nikde to neumí a pokud se rozhodnete stát instruktorem jógy, smiřte se se Sysifovským údělem nekonečného vzdělávání. My ke vzdělání přistupujeme s pokorou. Každý z našich lektorů prošel desítkami školení. Ve vlastním vzdělání máme statisíce korun a hodin. V knihách máme malé jmění. Není v našich silách dát vám ve 150 hodinách vše. Dalšímu vzdělávání se nevyhnete. A to ani, když půjdete na kurz jinam. My jsme upřímní a můžeme vám slíbit, že vám dáme velmi solidní základ. To rozhodně ano. Cesta tím ale jen začne.
  • Snažíme se ceny udržet zuby nehty dole. Ale nemůžeme tak dělat na úkor našich lektorů a našeho prostoru. Rozpočítáno na hodiny stojí jedna lekce aktuálně 107 kaček. A to ve většině měst nestojí ani lekce normální, natož instruktorská. Připravte se na to, že další vzdělání bude stát mnohem více, jelikož nejobvyklejší sazba za hodinu lektorského kurzu ve specializovaných školeních se pohybuje minimálně na čtyřnásobku.
  • Nemůžete chybět. Můžete si chybějící čas nahradit v dalším semestru (zadarmo) nebo se domluvit na doučování s lektorem (za peníze). Vzdělání je pro instruktorskou dráhu to nejdůležitější. A čím víc dostanete na základním kurzu, tím lépe se vám bude vzdělávat poté. Využijte nás na maximum. Být instruktorem vyžaduje oběti. V práci, ve škole i v rodině. 

Takže jaké to je být instruktorem? Je to náročné. Je to nekončící cesta ke vzdělání. Je to občas černá díra na peníze za kurzy a publikace. A je to jedna z nejkrásnějších profesí vůbec. Zbavujete lidi bolesti, učíte je růst, nabízíte jim odpočinek a sílu. Vstupujete lidem do životů a měníte je k lepšímu. 

Je to řemeslo. Jde dělat dobře nebo fušérsky. Co si zvolíte?

Autorka textu: Mgr. Veronika Kozlová

Cvičení jógy
Cvičení jógy