Jóga a kyčle - tipy do lekcí

28.03.2023

Kyčle jako nosné čepy naší pánve jsou opomíjenou oblastí. Pojďme se spolu podívat na některé tipy, jak posílit jejich pružnost, sílu i rovnováhu. Více se dozvíte na semináři Jóga a kyčle s Robertem Šerešem. 

Převážně sedavý způsob života je jeden z hlavních důvodů bolesti kloubů. Poměrně hodně trpí díky tomuto způsobu kyčle. Kyčelní kloub je mnohem stabilnější a rozsah pohybu je menší oproti kloubu ramennímu.

Nutno říci, že židle není tak úplně viníkem těchto bolestí, kdybychom totiž seděli převážně na zemi, pak v tomto sedu máme neustálou touhu měnit pozici. Ze dřepu do kleku, sedu na patách, do tureckého sedu, z tureckého sedu natáhnout nohu nebo obě, roztáhnout nohy od sebe atd. 

Skutečným viníkem je sed statický, který se odehrává právě na židli v práci, ve škole, v autě nebo doma v křesle. Většinou se jedná o dlouhý časový úsek, který v takovém sedu trávíme. Tělo bylo stvořeno k pohybu a ten je nám v sedě na židli téměř zapovězen. Kyčle nás tedy dokážou díky sedavému způsobu života potrápit. Problém se může též objevit kdekoliv pod nebo nad kyčlí, zejména v oblasti bederní páteře. 

Kyčle hrají v józe jednu z hlavních rolí. I když se může zdát, že jsou naše těla téměř stejná, opak je pravdou. Každé tělo je originál. Tvar kyčelní jamky, délka stehenní kosti spolu s úhlem hlavice této kosti určují, jak bude finální jógová pozice vypadat. Na to se můžete podívat i v našem článku Anatomické limity ásan.

Kyčle jsou oblastí kořenové čakry, hromadí se zde všudypřítomný stres a projevují naše emoce, zejména ty negativní. Pokud nás bolest kyčlí neomezuje v běžném životě, není nutné hned hledat vyšetření fyzioterapeutem nebo lékařem. Jóga, kde se klade důraz na rozhýbání, zajištění souhry mezi hrudníkem a pánví, centraci jednotlivých segmentů a správnou aktivaci svalů, může být skvělým pomocníkem k návratu do života bez bolesti.