Jak jóga pomáhá zvládat stres?

10.02.2020


Často se mluví o tom, že jóga je cvičení proti stresu. Ne, že by nebyly jiné pohybové aktivity, které to zvládnou. Pro mnoho lidí je procházka se psem stejně prospěšná. Přesto je jóga specifická. 

V následujícím textu se pokusím odhalit proč.

Přítomnost

Při józe se dbá na prožití přítomnosti. Používají se k tomu různé metody, od dechových cvičení až po balanční pozice. Zatímco při procházce parkem se může vaše mysl prohánět společně s venčeným pejskem, při pozici stromu na jedné noze jste rádi, že jste rádi. A to je dobře. Být rád. A nepřemýšlet nad tím, jestli jsem odevzdal účetní uzávěrku, kdo vyzvedne Honzíka zítra ze školky, a jestli zvládnu opravit kliku v obýváku dřív, než dorazí tchán s mnoha dobře míněnými radami. Někdy může být příjemnější soustředit se na jediné - nespadnout.

Dech

Správně vedená lekce jógy dbá na dechová cvičení a práci s dechem klade zvláštní důraz. Jak to souvisí se stresem? Klíčově:

  • Hlavní dechový sval - bránice - má tvar plachty, která je natažena pod celým hrudním košem. Jedním z nejbližších svalů, které se s bránicí potkávají a vzájemně na sebe působí, jsou velký sval bederní (psoas major) a čtyřhranný bederní (kvadratus lumborum). Shodou okolností oba svaly bývají u většiny klientů chronicky zkrácené a jóga se jim velmi intenzivně věnuje. Psoas těsně sousedí a při zkrácení dokonce velmi dráždí nadledvinky. Ty pak vytváří nadprodukci adrenalinu a noradrenalinu. Tedy stresových hormonů. Nadprodukci naše tělo neumí zpracovat a efektem je stažení. Svaly se nám dále stahují a zkracují. Tělo se dostává do bludného kruhu, který může rozseknout jedině slušný a plný nádech. 
  • Pánevní dno, coby funkční protipól bránice, je také svalem, který spojujeme se stresem. Když se dostaneme do skutečně život ohrožující situace, pravděpodobně se pomočíme. Ostatně malé děti se v krizových situacích tímto způsobem chovají běžně. Je to přirozená reakce těla a naše pánevní dno všechen stres zadržuje. Je-li nekvalitní dech, nemůže se ani pánevní dno roztáhnout a využít uvolnění. Úzký dech způsobuje úzké pánevní dno.
  • Píst bránice pěkně pravidelně stlačující vnitřní orgány proti pevnému a pružnému pánevnímu dnu. To je ideál, který zajistí pracující peristaltiku střev, přiměřenou produkci hormonů ženskými nebo mužskými pohlavními orgány, masáž jater i ledvin. To jednoho zbaví stahů a křečí
  • Vědomé ovládání délky nádechu a výdechu navíc reguluje i ostatní fyziologické funkce, například rychlost našeho tepu. A nácvik toho, jak se rychle a účinně uklidnit, se v běžném životě velmi hodí. 

Zkrátka se určitě vyplatí mít svoji bránici v kondici. A navíc se to rýmuje.

Protažení

Na příkladu velkého bederního svalu jsme si ukázali, jak mohou stažené svaly ovlivnit naši psychiku. Ale tento sval není zdaleka jediný. Zvednutá ramena a zavřený hrudník - útlak štítné žlázy, a ovlivnění produkce jejích hormonů. Povolená břišní stěna a přetížení bederních vzpřimovačů páteře - ne nadarmo se říká "naložil si na bedra". Plochá noha a její vliv na bolesti hlavy.

Zkrátka a dobře, dobrý lektor jógy často pracuje s místy, která jsou od našich potíží sice místně vzdálena, ale přitom s nimi úzce souvisí. Dobře vedená lekce navede klienta do protažení jemně a citlivě. Cílem jógy nejsou instagramové pozice a preclíky z lidských tkání. Cílem jógy je postupně posouvat tělo ke svému přirozenému stavu, kde napětí jednotlivých struktur bude rovnoměrné. A samotné bytí nebude přinášet tahy, tlaky a především bolest. 

Není proto překvapivé, že se po dobré lekci opravdu cítíme lehce.

Balanční pozice

Nerovnovážné pozice nás paradoxně stresují. Je stresující stát na jedné noze. Je stresující hledat rovnováhu tam, kde zatím není. A právě stres balančních pozic nás učí, jak se stresem pracovat i v běžném životě. Stres je součástí života a nebude tomu jinak, ani když budeme denně praktikovat jógu. Jiná bude naše reakce na stres. Řve na mě šéf? Ok, tak to se nadechnu. Je přede mnou celá hora nezvládnutých úkolů? V pořádku, umím se soustředit jen na to podstatné. A když přeci jen spadnu? No, není to poprvé. Na lekcích se to stává běžně. 

Ale díky józe vím, že důležité je se postavit.

Ano, jóga je výborným lékem na stres. Zklidní nás, naučí nás soustředění a dovede ovlivnit naše fyziologické procesy tak, aby naše tělo fungovalo lépe.