Pánevní dno - Základní aktivace

18.03.2020

I. CO JE TŘEBA K CVIČENÍ S PÁNEVNÍM DNEM A JAK VYPADÁ ZÁKLADNÍ AKTIVACE?

Když učíme klienty cviky na pánevního dno, je nutné, aby si pánevní dno dokázali představit. Bez kvalitní vizualizace můžeme narazit na zbytečné potíže s procítěním pánevního dna. Ať už volíme cviky na posílení pánevního dna nebo cviky na uvolnění pánevního dna, bez představy o tom, jak jsou svaly poskládané, bude taková práce velmi náročná.

I pro základní aktivaci pánevního dna je ukázka toho, jak se svaly při aktivaci chovají, velmi cenná. Aktivace sama neslouží k posilování pánevního dna, protože není fyziologickou reakcí svalů. Učí nás ale ochablé svaly pánevního dna opět procítit a propojit je s vědomou myslí. 

II. AUDIO - AKTIVACE PÁNEVNÍHO DNA

Aktivace pánevního dna je založena na stažení a uvolnění pánevního dna. Je vhodnou "předehrou" pro práci s pánevním dnem. Tyto kontrakce totiž zajistí, aby ochablé pánevní dno získalo více pozornosti, lépe se prokrvilo a došlo tak k jeho "probuzení". Samotné cvičení na pánevní dno vypadá jinak a pracuje s jiným pohybem. Cvičení na pánevní dno však těmito aktivacemi začíná, aby bylo pánevní dno dostatečně připraveno. 

III. AUDIO - HRÁTKY S AKTIVACÍ

Cviky na posílení pánevního dna mají často opačný efekt. Již dost přetížené pánevní dno začne ještě více kontrahovat a zkracovat svá vlákna. Aktivační hrátky jsou tak jen zkouškou naší trpělivosti a schopnosti kontroly nad vlastním tělem. Poslední cvik však pracuje více než s posílením pánevního dna, s uvolněním. Zjistí-li klient, že při uvolnění pánevního dna cítí větší obtíže, než při jeho aktivaci, je vhodné se zaměřit spíše na strečink a uvolnění pánevního dna, než na jeho posílení. 

IV. ANATOMIE PRO KLIENTY - ZÁKLADY

Jednoduchá ukázka toho, jak klientům předkládáme cviky na pánevní dno. Jako první přichází seznámení s anatomií pánevního dna, aby klient věděl, které části pánve si může osahat a jaký má význam tah nebo tlak jednotlivých kostí. Video je vytvořeno pro klienty, které čekala lekce pro protažení a uvolnění pánevního dna.