Trénink podle menstruačního cyklu - výhody a nevýhody
Menstruační cyklus ženě dává možnost rozvrhnout své síly a velmi efektivně s nimi nakládat. Jelikož však moderní doba menstruaci vytlačila z povědomí žen, může pro nás být obtížné najít opět výhody menstruačního cyklu.
Pojďme se proto podívat na to, jaké výhody může mít plánování tréninku podle jednotlivých fází našeho cyklu:
- Stop výčitkám
Každá žena tohle někdy zažila. Novoroční předsevzetí, úkol, jasný (většinou lineárně rostoucí) plán. Týden, dva, tři to jde jako po másle. Máme radost.
A najednou šílená nechuť, odpor, nedostatek motivace.
Zrovna, když jsme pocítily závan ovoce rostoucího z naší snahy. Každý promarněný den si vyčítáme, každý slabý trénink nás ještě více demotivuje a končíme tak s předsevzetím opět dříve, než uplyne první měsíc.
Pokud však známe svůj menstruační cyklus, taková situace nás nepřekvapí. Budeme vědět, že je přirozenou součástí našeho cyklu a budeme s ní dokonce počítat. Nebudeme tak tlačit na pilu, naopak si předem plány rozvrhneme tak, aby počítaly s naší (dočasnou) demotivací a rostoucí únavou. Pokud známe svůj menstruační cyklus, budeme vědět, že tento zásek v tréninku je jasnou známkou toho, že naše měsíční krvácení je za rohem. A využijeme tento čas k aktivitám, které jsou naopak v dané fázi jednoduše dosažitelné (ačkoliv v jiných fázích bychom se u nich ukousaly nudou) - například k meditaci nebo restorativní józe.
- Využití potenciálu
Když si odpočineme ve fázi, která si o to říká, budeme překvapeny tím, jakých výsledků dokážeme dosáhnout v následujících fázích.
S menstruačním cyklem je to stejné jako s nemocí.
- když ji přechodíme a snažíme se o výkon i v době, kdy nám je blbě, tak bude návrat na výsluní mnohem pomalejší, než když si dopřejeme pár dní naprostého klidu. Jsme zvyklé ignorovat své potřeby dané hormonálními výkyvy během cyklu, takže nám většinou nedochází o jaký potenciál se okrádáme, když si pár dní v měsíci nedáme plánovaný a plný reset.
- Výběr ideální aktivity
Nejen výběr mezi aktivitou a neaktivitou, ale i výběr vhodné aktivity bude při respektování hormonálních změn snazší - kdy je lepší jít na skupinovou lekci a kdy nám bude lépe vyhovovat osamělý běh v lese?
Co mě bude více bavit? A z čeho budu jen otrávená?
Zvolíte-li tu správnou aktivitu, budete v ní lepší. A zlepšující výkony udrží motivaci déle, než tři týdny. Nebo jste si už někdy řekly: "Dneska mi ten běh sedl. To bylo fantastický! Zítra s tím přestanu..."
- Snížení rizika zranění
V některých fázích našeho cyklu, konkrétně ve fázi předcházející menstruaci, máme velkou sílu a energii, ale zároveň máme často sníženou chuť něco dělat. Tělo se tím chrání proti neopatrnému zacházení a omezuje riziko možného zranění. Pokud o tom víme, můžeme lehce přidat plyn, i když se nám moc nechce, ale vybereme si takové aktivity, kde je riziko zranění menší.
A jaké jsou nevýhody plánování podle menstruačního cyklu?
- Nemám pravidelný cyklus
Přicházející ovulace, menstruace nebo změna fáze se ohlásí vždy stejnými signály, i když každý měsíc v jiném čase.
Je třeba mít více otevřených možností, ale i zde tak můžeme velmi dobře plánovat. Máte potřebu vyklidit celou spíž, vyházet prošlé potraviny a roztřídit vše do nejmenšího detailu správně? Aha, tak to máme v plné parádě premenstruační, tzv. kreativní fázi, a tudíž by to chtělo něco dynamického a zároveň bezpečného. Jít si vyšlápnout do kopce zní jako lepší aktivita, než původně plánovaná jin jóga.
- Nevím, kdy mám ovulaci
Pokud neplánujete děti nebo se jim naopak nechcete s jistotou vyhnout, nemusíte znát přesné datum své ovulace, abyste mohla pracovat s cyklickým plánováním tréninku.
Postupem času správné datum ale pravděpodobně odhadnete s jistotou, tak jak budete lépe vnímat své tělo a hormonální změny, které se v něm odehrávají.
- Jsem lektorka a musím chodit cvičit podle rozvrhu
Chcete se o plánování podle cyklů dozvědět více? Podívejte se na možnosti našich seminářů.
Autorka textu: Mgr. Veronika Kozlová
