Sanskrt pro instruktory jógy

Mgr. Helena Hadvigová

Helena Hadvigová
Helena Hadvigová

Mgr. Helena Hadvigová

Vystudovala obor indiologie se zaměřením na sanskrt a hindštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vždy ji fascinovaly orientální jazyky, takže se učila i indonézsky, tibetsky, urdsky či tamilsky. Je spoluautorkou knihy Barevná Indie, která vyšla v roce 2017. Od roku 2014 je zařaděna do Encyklopedie osobností České a Slovenské republiky (Oxford Encyklopedie). Překládá z hindštiny a sanskrtu. Edituje časopis Jóga Dnes. 

Helena je Slovenka a workshop bude proto veden slovensky. Ovládá ovšem i český jazyk, proto vám v případě potřeby dovysvětlí kterékoliv slovo. Korytnačku nevyjímaje. 

Kromě záliby v jazycích je instruktorkou jógy a D-Yogi® Fly. 

O sanskrtu a workshopu:

CO JE SANSKRT?

Starobylý indický jazyk, ve kterém jsou napsané nejstarší náboženské texty hinduismu - Védy. Ty jsou současně i nejstarším náboženským textem vůbec. 

Sanskrt je JAZYKEM JÓGY. Odborná jógová terminologie byla vytvořena v sanskrtu a zůstává zachována dodnes. Není neobvyklé, že má jedna ásana více sanskrtských názvů. Nejen názvy ásan, ale i typy dechu nebo jeho počítání používáme v józe v sanskrtu. Také mantry (ať už ve formě slova nebo věty, Pataňdžaliho osmistupňová cesta...a mnoho dalšího. 

Sanskrt se nazývá JAZYKEM BOHŮ. I když je náročný, je nesmírně krásný. Píše se písmem dévanágarí, což v překladu znamená "město bohů". 

Dříve či později na sanskrt v jógové praxi narazíme.

CO SE NA WORKSHOPU NAUČÍME?

Naučíme se, jak správně sanskrt používat (přepis i výslovnost), nahlédneme do základů písma, vysvětlíme si názvy nejběžnějších ásan a jejich přesný význam, jelikož naše překlady jsou často jen popisem ásany, nikoliv překladem názvu. 

Pokusíme se, aby nic z tohoto krásného jazyka nezůstalo ztracené v překladu.

Pokud se chcete ponořit do hlubší ásanové praxe nebo jógové filozofie, tento workshop je právě pro vás. Vůbec nezáleží na tom, jak dlouho cvičíte, poznání sanskrtu vám pomůže lépe pochopit kontext jednotlivých pozic a jóga pro vás dostane nový rozměr. 

KDY: PŘIPRAVUJEME OPĚT PRO PODZIMNÍ SEMESTR 2023

od 10:30 do 15:30

Poslední půlhodina bude věnována dotazům a diskuzi. V rámci semináře bude 30 minut obědové přestávky.

KDE: LeVITAs, Brno

CENA: 600,- Kč

POKUD MÁTE O SEMINÁŘ PŘEDBĚŽNÝ ZÁJEM, VYPLŇTE NÁM SVŮJ EMAIL A MY VÁM POŠLEME PŘEDNOSTNĚ TERMÍN, JAKMILE BUDE SEMINÁŘ VYPSÁN:

PŘIHLÁŠKA NA SANSKRT PRO INSTRUKTORY JÓGY

Obchodní podmínky (vč. podmínek platebních a storno podmínek) najdete ZDE